kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov)

Kliknutím mapku aktivujete
Logo kostel Nanebevzetí Panny Marie
O místu:

Jedná se o nejstarší stavební památku východních Krkonoš s kamennou křtitelnici s vytesaným letopočtem 1572, pozůstatek ještě z původního dřevěného kostelíka. Po bitvě na Bílé hoře byli protestanti z Čech vyhnáni, maršovský kostel se stal katolickým a byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Nejspíš v roce 1690 byl kostel obohacen nádherným barokním oltářem ve tvaru zlatého stromu, se sochami světců a ústředním výjevem Nanebevzetí Panny Marie.

Po 400 let byl Maršov také centrem církevní správy, která v polovině 18. století čítala přes 8 tisíc lidí. Osudný den starého kostela nastal 3. června 1868, kdy do věže třikrát za sebou uhodil blesk a během krátké doby shořel celý krov a zvony ze 17. století se zřítily a roztavily. Oltář a další vybavení se však podařilo zachránit. Střecha byla brzy opravena i díky pomoci lidí z celé monarchie včetně císařské rodiny a rovněž byly ulity nové zvony. Tehdy však padl návrh na postavení nového většího kostela, který byl dokončen v r. 1899. „Starý“ kostel začal pustnout zejména po roce 1948 a postupně přestal být využíván. Dnes hřbitovní kostel s původně barokní farou, 400 let starou lípou, barokní sochou sv. Jana Nepomuckého, hrobkou šlechtického rodu Aichelburgů a řadou zajímavých náhrobků tvoří významný historický areál.V tu dobu vznikl dřevěný protestantský kostel, v roce 1608 nahrazený dodnes stojícím renesančním kamenným kostelem od italského stavitele Carolo Valmadiho.

Místo uskutečnění

N 50°39.43825', E 15°49.23175'